Chirurgická oceľ a výroba šperkov

Chirurgická oceľ a výroba šperkov

Chirurgická oceľ a výroba šperkov

Chirurgická oceľ (alebo nerezová oceľ) je jedna z najznámejších druhov ocelí, ktorá sa využíva na výrobu chirurgických nástrojov, v stavebníctve a iných odvetviach, kde sú potrebné jej nezastupiteľné vlastnosti.

Chirurgická oceľ má zvláštnu tmavo sivú farbu, pre ktorú je aj veľmi využívaná pri výrobe šperkov.

Nerezová oceľ môže mať rôzne vlastnosti, ktoré závisia od obsahu chemických prvkov ako sú chróm, nikel, molybdén, titan a iné. Najdôležitejším prvkom je chróm, ktorý vytvára z nerezovej ocele nehrdzavejúci materiál, čo znamená, že je silne odolná voči korózií.

Chirurgická oceľ obsahuje chróm, molybdén, niób, titán a iné prvky. V oceli je najmenej 10% chrómu – je to tvrdý chemický prvok, ktorý je krehký. Molybdén, je strieborný-biely kovový prvok. Niób je lesklý svetlo šedý kovový prvok. Titán je tvrdý strieborný šedý kov. Najdôležitejší z prvkov je chróm, ktorý sa spája s kyslíkom a takto vytvorí tenkú vrstvu oxidu chrómu, ktorá zaručuje vysokú odolnosť voči korózií.

V našej ponuke nájdete dve najčastejšie typy chirurgickej ocele a to 304 a 316L. Chirurgická oceľ 316L obsahuje väčšie množstvo Molybdénu, ktorý zvyšuje odolnosť komponentov voči korózií.

Komponenty sú oveľa pevnejšie a tvrdšie ako z bežných bižutérnych kovov. Vzhľadom na svoje vlastnosti je práca s nimi náročnejšia, čo si môže pri úpravách komponentov vyžiadať väčšiu námahu.

Pri použití komponentov z chirurgickej ocele môžete zaručiť vyššiu kvalitu a bezproblémové nehrdzavejúce poškodenie komponentov, preto je vhodná pre každodenné nosenie šperkov ako aj na miestach so zvýšenou vlhkosťou, ako aj pri športe.

Chirurgická oceľ je vynikajúca alternatíva pre alergikov s citlivosťou na bežné kovy ako sú meď alebo mosadz. Aj keď obsahuje nikel, ktorý je pre mnohých ľudí alergén, jeho chemické zloženie nedovoľuje jeho uvoľňovanie a preto je pre väčšinu ľudí považovaná za hypoalergénnu. Preto sa aj oceľ 316L veľmi často využíva na náušnice pre malé deti, alebo novo prepichnuté uši.

Výhody chirurgickej ocele:

Šperky z chirurgickej ocele majú dlhú trvácnosť a nezanechávajú škvrny.

Mnoho ľudí, ktorí sú alergický aj na drahé kovy, nemajú alergiu na chirurgickú oceľ. Je to spôsobené primiešavaním rôznych kovov do drahých kovov, ktoré nedokážu tieto alergény viazať na seba.

Aj keď obsahuje nikel, považuje sa za hypoalergénnu, keďže ho účinne vie viazať na seba.

Čistenie je jednoduché, postačí Vám teplá voda bez akýchkoľvek čističov.

Pevnosť nerezovej oceli je oveľa vyššia ako má striebro alebo zlato.